Samsun Bilgisayar Donanım

Samsun Bilgisayar Donanım

Hayatımızı büyük oranda kolaylaştıran masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarımız birçok bileşenden oluşur. İçerisindeki donanımların doğru çalıştığı oranda bir bilgisayar da sağlıklı performans gösterir. Bu noktada Samsun bilgisayar donanım ihtiyaçlarınız için bireysel ve kurumsal müşterilerimize destek olarak bilgisayarlarının ömürlerini ve performanslarını korumalarını sağlıyoruz. Siz de donanım ihtiyaçlarınız için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Peki bir bilgisayarın performansında doğrudan etkili olan donanım bileşenleri nelerdir? Bu soruya yanıt vermek için öncelikle bilgisayarımızın masaüstü mü yoksa dizüstü mü olduğuna bakmalıyız. Masaüstü bilgisayarlar bir kasaya sahip olmalarının dışında fare, klavye ve monitör gibi bileşenlerin 3. parti donanımlar olması nedeniyle de dizüstü bilgisayarlardan ayrılır. Buna karşılık dizüstü bilgisayarlarda (ilave edilen donanımlar hariç) bu tür donanımlar da cihazla tümleşiktir.

Samsun Bilgisayar Donanım Bileşenleri Nelerdir?

Samsun Bilgisayar Donanım

Yukarıda masaüstü ve dizüstü bilgisayarların temel donanımlar açısından çeşitli noktalarda farklı değerlendirilmesi gerektiğini söyledik. Yine de her ikisinde de bir arıza ya da performans kaybı yaşandığında ilgili donanımın değişmesi sorunu çoğu zaman çözmektedir. Elbette dizüstü bilgisayarlar için bu süreç biraz daha karmaşık olabilir. Samsun bilgisayar donanım ihtiyaçlarınız için ister dilediğiniz bileşeni Erkul Bilişim’den satın alabilir isterseniz de cihazınızı onarım için bize emanet ederek donanım değişimini sağlayabilirsiniz. Bir bilgisayarın barındırdığı donanımlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Anakart
 • İşlemci
 • Yonga Seti
 • RAM
 • ROM
 • Sabit Disk
 • Ekran Kartı
 • Ses Kartı
 • Ethernet
 • Güç Kaynağı
 • Soğutucu
 • Fare ve Klavye
 • Monitör
 • Web Kamera
 • Modem vb.

Bunlara doğrudan bilgisayar donanımı sayılamasa da tarayıcı, çizici, yazıcı, oyun konsolu, barkod okuyucu gibi bileşenler de eklenebilir. Tüm bu bileşenlerde güvenilir çözümler için buradan iletişim sayfamıza ulaşarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Donanım ve Yazılım Farkı

Artık bilgisayar kullanıcılarının büyük çoğunluğu bu farkı bilse de yine de açıklamamız faydalı olabilir. Bilgisayarların çalışmasında donanımlar ve yazılımlar birlikte çalışır. Donanımlar, fiziksel bileşenlerdir ve elektronik bir sistemle çalışırlar. Buna karşılık yazılımlar birer veridir ve donanımlara ne yapacaklarını söyleyen komutları iletirler.

Bu iki unsur, bir araya gelerek bilgisayarın çalışmasını sağlar. Samsun bilgisayar donanım ihtiyaçlarınız açısından öncelikle bu farkı açıklamak gerekir. Çünkü bilgisayarınızda yaşadığınız sorunlar her zaman donanımsal olmak zorunda değildir. Aksine donanımın doğru çalışmamasına neden olan husus yazılımsal bir sorun da olabilir. Bu durumda donanım değişikliğine gitseniz bile sorun yaşamaya devam etmeniz beklenir.

Bu nedenle arıza nedeniyle Samsun bilgisayar donanım değişikliği yapmayı düşünüyorsanız öncelikle bilgisayarınızı bir uzmanın görmesi çok daha iyi bir seçimdir. Sorunun donanım veya yazılım kaynaklı olması, hangi donanımdan kaynaklandığı gibi sorularınıza en iyi yanıtı güvenilir bir bilgisayar uzmanı verecektir. Eğer siz de Samsun bilgisayar donanım sorunları için profesyonel destek almak istiyorsanız Erkul Bilişim olarak sizlere güvenilir bir hizmet sunduğumuzu vurgulamak isteriz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bilgisayarın En Önemli Donanım Parçası Nedir?

En önemli donanım parçası olarak tek bir bileşeni öne sürmek doğru olmayacaktır. Bir bilgisayar; ana kartı, işlemcisi, RAM’i, güç kaynağı gibi farklı parçaların sorunlu olmasından dolayı çalışmaz hale gelebilir.

İşlemci Ne İşe Yarar?

Bilgisayar işlemcisinin temel görevi elektronik akışı veri olarak okuyup değerlendirmektir. Son derece karmaşık işlemler yapabilen işlemciler, bilgisayarın gücünü belirleyen en önemli donanım bileşenleri arasında yer alır.

Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Bilgisayarınızın ekran kartını, işlemcinin işini grafikler için yapan bir bileşen olarak düşünebilirsiniz. Nitekim ekran kartı için kullanılan GPU ifadesi, grafik işleme birimi olarak çevrilebilir. Görüntü ve hareketi oluşturmak, renkleri ortaya çıkarmak, ekrana görüntü aktarımını yapmak gibi görevleri üstlenir.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked*