Samsun Bilgisayar Bakımı

Samsun Bilgisayar Bakımı

Çoğu bilgisayar bir süre sonra yavaşlamaya başlar, bu da sahiplerinin daha hızlı bir makine için daha fazla para harcamaları gerekip gerekmediğini merak etmelerine neden olur. Neyse ki, bir bilgisayarı uzun süre en yüksek performansta çalıştırabilen birkaç basit bakım etkinliği vardır. Bu noktada Samsun bilgisayar bakımı için Erkul Bilişim olarak sizlere güvenilir bir destek sunduğumuzu vurgulamak isteriz.

Bireysel kullanım söz konusu olduğunda yeni bir bilgisayar almak daha tolere edilebilir bir masraftır. Elbette yalnızca bakımla giderilebilecek sorunlara rağmen böyle bir masrafa girmek gereksizdir. Ancak çoğu işletme için bakımsız bilgisayarların bu nedenle değişmek zorunda kalması çok ciddi bir yatırımı zorunlu kılabilir. Bu noktada işletmeler de Samsun bilgisayar bakımı için Erkul Bilişim’den destek alarak bilgisayarlarını yeniden eski performansına kavuşturabilir.

Samsun Bilgisayar Bakımı İşlemleri Nelerdir?

Samsun Bilgisayar Bakımı

Erkul Bilişim olarak Samsun bilgisayar bakımı işlemlerinde her bilgisayar için farklı süreçler olduğundan bahsedebiliriz. Ancak yine de bu cihazların performans kayıplarına neden olan sorunlar çoğu zaman ortaktır. O nedenle temel bakım sürecinde yapılan bazı ortak işlemlerden de bahsedilebilir. Bu işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Yazılım Güncelleme

En son güvenlik güncellemelerini ve en hatasız sürümü yüklemek için yazılım, haftada bir gibi düzenli bir programa göre güncellenmelidir. Güncel yazılımlar bilgisayarınızı hem yazılımsal sorunlardan hem de olası güvenlik açıklarından korur.

Disk Birleştirme

Bir bilgisayar bir sabit diske veri yazdığında, dosyayı bitişik bir bloğa yazmaya çalışır. Disk yaklaşık yüzde 70’in üzerinde doluysa, işletim sisteminin dosyayı bölümlere ayırması ve bunları diske dağıtması gerekir. Bu, hepsini tek bir blokta yazmaktan daha uzun sürer. Disk birleştirme araçları, parçalanmış dosyaları yeniden bağlar ve diskteki tüm dosyaları birlikte sıkıştırarak mümkün olduğunca büyük bir boş alan bloğu oluşturur.

Disk Temizleme

Disk temizleme, birleştirmeden farklıdır, çünkü disk temizleme artık gerekmeyen dosyaların yanı sıra uzun süredir kullanılmayan dosyalarla ilgilidir. Temizleme yardımcı programı daha sonra gereksiz dosyaları silmeyi ve nadiren kullanılan dosyaları sıkıştırmayı önerir. Bu işlem, disk alanını boşaltır. Böylece dosyaları yazmak için daha fazla yer açar ve yine yazma sürecini hızlandırır.

Disk Yüzeyi Temizleme

Bazen bir diskin yüzeyinde kötü bir nokta oluşur ve okuma-yazma hataları oluşmaya başlar. Disk yüzeyi tarama yardımcı programları, bir diskteki bozuk veya şüpheli noktaları bulabilir, verileri güvenli bir noktaya yeniden yerleştirebilir ve bozuk noktayı kullanılamaz olarak işaretleyebilir. Veri kaybını önlemek için yüzey taramaları periyodik olarak yapılmalıdır.

Donanım Temizleme

Bilgisayarlar ısı üretir ve dahili fanlar, dahili bileşenlerin aşırı ısınmasını önlemek için daha soğuk havayı çeker. Fanlar, soğuk havanın yanı sıra bilgisayarların diğer en büyük düşmanı olan tozu da çeker. Silikon bilgisayar çiplerinin yapısı, çiplere yapışan ve daha fazla ısı oluşturan tozu çeker. Bir bilgisayar, ortamın temizliğine bağlı olarak periyodik olarak açılıp basınçlı hava ile dışarı üflenmelidir.

Bilgisayardaki Sorunlara Özel Çözümler

Yukarıdaki işlemler Samsun bilgisayar bakımı için gerekli olan temel süreçleri kapsar. Ancak her bilgisayar kendine özgü bazı sorunlara sahip olabilir. Bu noktada Erkul Bilişim olarak tespit ettiğimiz ekstra sorunlar hakkında kullanıcılara bilgi vererek onarımını gerçekleştirmekteyiz. Siz de güvenilir bir destek için buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bilgisayar Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Kullanıcıların bilgisayarlarının bakımını en az 6 ayda bir gerçekleştirmesi gerekir.

Bilgisayar Bakımı Cihazın Ömrünü Uzatır Mı?

Evet. Bilgisayar bakımı sayesinde bilgisayarınızda ortaya çıkabilecek sürpriz sorunların önüne geçebilir ve cihazınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Bilgisayar Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Bilgisayar bakımı yapılmadığı takdirde bilgisayarınız zamanla yavaşlar. Ayrıca soğutucular veya diğer parçalar doğru çalışmadığı için donanımlarınızda kalıcı hasarların oluşmasına neden olabilir.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked*